Türkiye’de güneş panelleri sistemini kullanan ilk kablo şirketi

 

Şirket, kurulumu yeni tamamlanan 7,6 kw’lık güneş panelleriyle güneş enerjisinden yararlanıyor.
Enerji ve telekomünikasyon kabloları sektörünün lideri ve öncüsü Prysmian Group’un bir parçası olan Türk Prysmian, sektörde, yeni bir alanda daha, bir ilke imza atmış olmanın haklı gururunu yaşıyor. Yüksek teknolojiye sahip ürünleri ve üretim kapasitesiyle, enerji ve telekomünikasyon kabloları dünyasına öncülük yapan Türk Prysmian, sürdürülebilir ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapmaya devam ediyor.
Anel Enerji tarafından kurulumu yapılan güneş panellerinden elde edilen enerji, şebeke sistemine bağlı olduğundan kendisine en yakın yük noktasını besliyor. Eğer bu noktada, tüketimden daha fazla üretim var ise, bir sonraki en yakın yük noktasını besliyor. Türk Prysmian hayata geçirdiği 7,6 kW’lık güneş panelleriyle, yılda 10.000 kWh enerji tasarrufu yapmayı, CO2 salınımının önüne geçerek çevrebilimle ilgili sisteme katkıda bulunmayı hedefliyor.
Türk Prysmian OEM ve Özel Kablolar Satış Direktörü İlhan Öztürk güneş sistemleri ile ilgili açıklamalarda bulundu ve ”Enerji konusunda her geçen gün büyüyen ihtiyacı karşılamak amacıyla, dünya yüzünü giderek daha fazla oranda, rüzgar ve güneş enerjisinden elde edilen yenilenebilir ve sürdürülebilir enerjiye çeviriyor. Sahip olduğumuz teknolojiler ve ürünler ile (fotovoltaik panelleri ve donanımları ağla bağlamak için kullanılan kablo, konektör ve diğer tüm bağlantı ekipmanları) yenilenebilir enerji sektöründe faaliyet gösteren fotovoltaik enerji üreticilerine, müteahhitlere, şebeke operatörlerine ve enerji iletim sistemi operatörlerine servis ve destek vermekteyiz. Türk Prysmian olarak, bu yeni yatırımımızda da tamamen kendi ürünlerimiz olan Prysmian güneş enerjisi kabloları, bağlantı elemanları ve ek kutularını kullandık” dedi. Türk Prysmian Başkanı Hans Hoegstedt ise gelecek nesillere yaşanabilir ve daha temiz bir dünya bırakmanın önemini vurgulayarak, “Dünyamıza karşı sorumluluklarımızın bilincindeyiz. Bu sorumluluğumuz doğrultusunda ve yenilenebilir enerji sektöründeki iş ortaklarımızın projelerini tamamlamasına yardım etmek amacıyla, sektörümüze sürekli olarak yenilik getirmeye ve hem iş dünyasına hem de dünyamıza yarar sağlamaya çabalıyoruz. Kendi fabrikamızda kurduğumuz güneş panelleri de bu fikrin bir kanıtı niteliğinde. Birçok konuda olduğu gibi bu konuda da bir ilke imza attık ve güneş panellerinden enerji elde eden ilk Türk kablo üreticisi olduk. Bu uygulama ile diğer üretici firmalara örnek teşkil etmeyi umuyoruz” dedi.
Prysmian ve Draka birleşmesi sayesinde, bugün Prysmian Group, coğrafi olarak çok daha geniş bir bölgede, hızla değişen müşteri ihtiyaçlarına odaklanıp, kapsamlı ve geniş bir ürün yelpazesi sunabilmekte ve her geçen gün solar enerji endüstrisinde tercih edilen tek firma konumuna gelmektedir. Solar enerji teknolojisi konusunda uzman olan Prysmian Group, bugüne kadar dünya çapında birçok itibarlı solar projesine de imza attı. Bu projelerden bazıları şunlardır: Budweis, Çek Cumhuriyeti (Kurulu enerji: 3426kWp), Fuente Alamo, İspanya (Kurulu enerji: 5400 kWp) Vilgertshofen, Almanya (Kurulu enerji: 4358 kWp) ve Weeze, Almanya (Kurulu enerji: 14026k Wp).

Prysmian Group Türkiye
Merkezi 1964 yılından bu yana, Mudanya’da (Bursa) yer alan Prysmian Group Türkiye bünyesinde, bugün yaklaşık 400 kişi çalışmakta. Türk Prysmian’ın ürün yelpazesi kapsamında 220 kV'a kadar olan tüm enerji kabloları, 3,600 çifte kadar bakır iletkenli haberleşme kabloları ile fiber optik kabloları bulunmakta. Prysmian Group içinde öncelikli bir ihracat merkezi olmakta devam eden ve 2011 yılında toplam yaklaşık 687 milyon TL olan cirosunun %35’ini ihraç eden Prysmian Group Türkiye, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem görmekte. (www.prysmian.com.tr)

Prysmian Group
Prysmian Group, enerji ve telekomünikasyon kabloları endüstrisinde, 2011 yılında 8 milyar avroya yakın satışları, 22,000 çalışanı, 50 ülkede faaliyet gösteren 97 fabrikası ile bir dünya lideri konumunda. Yüksek teknoloji ürünleri pazarında yer alan Prysmian Grouo, geniş bir ürün ve hizmet yelpazesine; teknoloji ve bilgi birikimine sahip bulunmakta. Prysmian Group, ürün yelpazesi kapsamında; enerji iletimi ve dağıtımı için yeraltı ve denizaltı kablo ve sistemleri; çeşitli endüstriyel sektörlerdeki uygulamalar için özel kablolar; video, bilgi ve ses iletimi için optik fiber ve kablolar ve bakır telekom kabloları bulunmakta. Prysmian Group’un temel rekabet güçleri arasında, yenilikçi ürün ve üretim süreçleri ve sahip olduğu geniş coğrafi alanı ile müşteri memnuniyetine ve müşteri hizmetlerine verdiği önem yer almakta. Prysmian Group, Milan Blue Chip borsasında işlem görmekte. (www.prysmian.com) (www.prysmiangroup.com)