Karel’den yeni strateji

Baykan Çallı

Karel, 2023 bilişim hedefleri doğrultusunda 40 milyar dolar olması beklenen yazılım ve katma değer pazarının önemli oyuncuları arasına girmeyi hedefliyor.
Türkiye'de PBX pazar liderliğinin yanı sıra, 30’dan fazla ülkeye Karel markasıyla ürün ve teknoloji ihraç eden, dünyanın en büyük 15 PBX üreticisinden biri olan Karel, 5 yeni kategoride pazara sunduğu ürün ve çözümlerini tanıttı.
Pazara yeni sunulan ürün ve çözümler; IP Santralları, Tümleşik Haberleşme Sistemleri, Çağrı Merkezi, Bulut Çözümleri, Görüntülü Haberleşme ve Güvenlik Sistemleri’nden oluşuyor. Toplantıda, 2023 bilişim sektörü öngörülerine paralel olarak yeni hedefler ve Türkiye ekonomisinde yaratacakları ek katkılara ilişkin önemli bilgiler paylaşıldı.
Kendi ARGE’sinde geliştirdiği iletişim sistemleri ile Türkiye’nin haberleşme elektroniği alanında yabancı ortağı olmayan en büyük kuruluşu Karel, 5 yeni kategoride ürün ve çözümlerini tanıttı. 8 Haziran tarihinde Radisson Blu Bosphorus’ta gerçekleşen basın toplantısında yaptığı açıklamada Karel, 2023 bilişim hedefleri doğrultusunda 40 milyar dolar olması beklenen yazılım ve katma değer pazarının önemli oyuncuları arasına girmeyi hedefliyor. Bu stratejik hamle ile 25 yıldır yarattığı ekonomik katkıyı artırarak sürdürecek.

1500’den fazla satış noktası
Türkiye’de her 3 şirketin 2’sinde Karel PBX santralı kullandığını belirten Karel Pazarlama Direktörü Nurşen Yıldırım, “Türkiye’de 575,000’in üzerinde kurulu PBX santralı ile her 3 şirketin ikisinde yer alıyoruz. Recon araştırma şirketinin yaptığı araştırmaya göre Karel Türkiye’de kendi sektörünün en değerli markası konumundadır. Ülke çapında 320 Karel yetkili satıcısı ve 1500’den fazla satış noktasıyla 81 ilin tamamında faaliyet gösteriyoruz” dedi.

30’u aşkın ülkeye ürün ve hizmet
Dünya’da 9,5 milyondan fazla kişinin Karel kullandığını söyleyen Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü:Başarılarımız sadece Türkiye ile sınırlı değil. Avrupa’nın en büyük 3, dünyanın ise en büyük 15 PBX üreticisinden biriyiz. Bir Türk markasını küresel pazarlarda temsil etmenin gururu ile 30 ‘u aşkın ülkeye ürün ve hizmet sunuyoruz.”

Bilişim sektörü 2023 yılında 160 milyar dolarlık hacme ulaşacak
Bilişim sektörünün Türkiye’nin büyümesi için stratejik sektör konumunda olduğunu belirten Karel Genel Müdür Yardımcısı Osman Duman, “Türkiye’de haberleşme ve bilişim sektörünün 4 kat büyüyerek 2023 yılında 160 milyar dolarlık hacme ulaşması bekleniyor. Karel olarak bu büyüme hedefine paralel bir hedef belirledik. Alanımızı bugün büyüklüğü 250 milyon dolar olan donanım ağırlıklı PBX pazarından yazılım ve katma değer hizmetleri pazarına doğru genişletiyoruz. Bu pazar alanı önümüzdeki 10 yıl içinde 40 kat ile en fazla büyümenin beklendiği alan olacaktır” dedi.

İş süreçlerine uyumlu çözümler
Yenilikçi çözümler ile değişen iş süreçlerine uyumlu hizmetler sunduklarını ifade eden Duman, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Değişen iş süreç ve modellerine uyumlu, yenilikçi çözümlerimiz bizi hedeflerimize taşıyacak kilit unsurlar olacak ve süreç yönetimi, kaynak yönetimi, müşteri yönetimi ve güvenlik alanlarında önemli faydalar sunacak. Karel hali hazırda 4,000’in üzerinde nitelikli istihdam gücünü sektöre kazandırdı. Kendi ARGE’mizde geliştirdiğimiz ürün ve çözümlerimiz ile bugün Türkiye’nin haberleşme elektroniği alanında yabancı ortağı olmayan en büyük kuruluşuyuz. Geçtiğimiz 25 yılda Türkiye ekonomisine 2,2 milyar dolar ekonomik katkı yarattık. Ürün ve hizmet alanında yürüttüğümüz rekabetçi fiyat politikaları sayesinde 3,6 milyar doların üzerinde tasarruf sağladık. Bu rakamlar, 2023 yılı bilişim sektörü hedefleri doğrultusunda Karel’in ülke ekonomisine sağlayabileceği yeni katkıların somut göstergesidir.”

Yeni ürün ve çözümler
Karel IP santralları
Karel IP haberleşme çözümleri, 2 aboneden 32,000 abone kapasitesine kadar en küçük ofis, ev-ofisten hastane, banka, üniversiteler gibi büyük ve çok şubeli yapılara kadar tüm kurum ve kuruluşları haberleşmede IP altyapının sağladığı avantajlardan faydalandırmak için tasarlanan santrallardan oluşuyor.
Bu santrallar IP, analog, sayısal yapıları bir arada sunuyor. Ses, veri ve görüntüyü tek bir haberleşme altyapısında birleştiren ‘Karel IP Haberleşme Çözümleri’ her ölçekte işletmeye esnek, kolay yönetilen, tasarruflu ve kesintisiz haberleşme imkanı yaratıyor.

Karel Tümleşik haberleşme çözümleri: Ucap
Karel’in yeni nesil kurumsal tümleşik haberleşme uygulama platformu olan Karel UCAP, orta ve büyük kapasiteli işletmelerin değişen ve farklılaşan haberleşme ihtiyaçlarını karşılıyor. Karel UCAP, ses, görüntü, tümleşik mesajlaşma, gelişmiş konferans, durum bilgisi, anlık mesajlaşma, faks, e-posta ve mobilite gibi özelliklerin bir arada çalışmasını ifade ediyor.

Karel IP çağrı merkezi:
Müşterileri ile hızlı, etkin haberleşme kurmayı ve müşteri memnuniyetini arttırmayı hedefleyen her büyüklükteki işletme için; esnek, ölçeklenebilir, mekândan bağımsız ve uygun maliyetli bir çağrı merkezi çözümü olarak tasarlanmıştır. Çözüm tamamen IP altyapısı üzerinde tasarlanan Web ara yüzleri üzerinden hizmet vermektedir.

Bulut çözümleri: Karelport
Karelport, bulut bilişimi modeliyle Karel IP haberleşme sistemlerine sürekli yeni faydalar kazandıran, Karel ve iş ortaklarının geliştirdiği kurumsal uygulamalar ile kullanıcıyı buluşturan, kurumsal ihtiyaçlara yönelik ürün ve fırsat paketleri pazarlayan, kullanımı kolay, uygun maliyetli, tasarruf sağlayıcı, verimlilik arttırıcı bir hizmet limanı olma özelliğini taşıyor.

Karel görüntülü haberleşme ve güvenlik sistemleri
Bu ürün gamında ev, ofis gibi en küçük kapasiteden, kamu ve özel sektör kurumlarının en yüksek kapasitedeki anahtar teslimi projelerine kadar tüm ihtiyaçlara cevap verecek şekilde, çeşitli teknoloji, özellik ve kapasitelerde güvenlik sistemleri yer alıyor.

Karel
Özgün telefon santrali tasarımları ile Türkiye’de kurumsal haberleşme pazarının elektromekanik sistemlerden elektronik sistemlere geçişine öncülük ederek PBX pazarını yaratan Karel, uluslararası araştırma kurumu MZA verilerine göre konusunda dünyanın ilk 15 üreticisi arasında yer alıyor. 1986 yılında kurulan Karel, bugün yenilikçi haberleşme teknolojilerini tüm dünyaya sunan pazar lideri bir firma. Karel kamu ve özel sektör işletmelerinin ihtiyaçlarına yönelik, her kapasite alanında ve farklı ihtiyaçlar için farklı teknolojilerde haberleşme ürün ve çözümleri geliştirmekte, üretmekte ve bunların yurtiçi ve yurtdışı satış ve pazarlamasını gerçekleştirmektedir.