BTK Başkanı ve üyeleri TTNET Ağ Operasyon Merkezi’ni ziyaret etti


TTNET Genel Müdürü Tahsin Yılmaz, Ağ Operasyon Merkezi’ni ziyaret eden BTK Başkan ve Kurul üyelerini; TTNET’in dünya markası olması, Tivibu Ev’in 100,000 aboneye ulaşması ve 2013’te hayata geçirilmesi planlanan “akıllı ev” kavramıyla ilgili olarak bilgilendirdi.
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Dr. Tayfun Acarer, Kurum II. Başkanı Dr. Ayhan Beydoğan, Kurul Üyesi Mehmet Selçuk Nursoy ve Kurul Üyesi Galip Zerey TTNET Genel Müdürlüğü’nde Ağ Operasyon Merkezi’ni ziyaret etti. Ziyarete, TTNET Genel Müdürü Tahsin Yılmaz ile birlikte Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Şahin Şen, Finans Genel Müdür Yardımcısı Abdullah Orkun Kaya, Sanal Medya ve Satın alma Kıdemli Direktörü Dr. Feridun Alkan, Hukuk ve Düzenlemeler Direktörü Tevfik İnceler ve Kurumsal İletişim Direktörü Lebin Ebru Çokişler ev sahipliği yaptı. TTNET Ağ Operasyon Merkezi, altyapı izleme araçları kullanarak veya olağan testlerle problemleri tespit ederek çözüm için ilgili birimlere yönlendiriyor, çözüm sürecini takip ediyor ve problemin kapsamı ve etkisine göre çağrı merkezi üzerinden müşterinin bilgilendirilmesini sağlıyor.

Tahsin Yılmaz: “TTNET bir dünya markası”
TTNET Genel Müdürü Tahsin Yılmaz, BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer ve Kurul üyelerini, TTNET’in kısa geçmişine rağmen bir dünya markası olma süreci ve bugünkü durumu hakkında bilgilendirdi. TTNET’in teknolojiyi takip eden değil teknoloji üreten bir şirket olduğunun altını da çizen Yılmaz şöyle konuştu: “2011 yılsonu itibarıyla 6 milyonu aşkın aboneye ve 3 milyar TL ciroya ulaştık. Başarımız Türkiye’yle de sınırlı kalmadı. İngiltere merkezli Point Topic’in 2012 ilk çeyrek verilerine göre; DSL bazında 100’ü aşkın ülkeden 300’ü aşkın İnternet servis sağlayıcısının değerlendirildiği raporda, abone sayımızla dünyanın en büyük 10 İnternet servis sağlayıcısı arasına girdik. Avrupa’daki servis sağlayıcılar arasında ise aynı kıstaslara göre beşinci sıradayız”. Yılmaz, BTK Başkanı Acarer ve beraberindekilere kısa sürede 100,000 aboneye ulaşan Tivibu Ev platformuyla ilgili bilgi de verdi. Yakınsamanın üç temel bileşeni olan İnternet, televizyon ve telefonu birlikte sunduklarını; televizyon, bilgisayar, GSM telefonu ve tablet bilgisayar olmak üzere dört ekrandan ses, görüntü ve veri alışverişi sağladıklarını belirten Yılmaz, “Televizyon yayıncılık anlayışını tamamen değiştiren teknolojimizi artık 81 ilde sunuyoruz” dedi.

2013’te, küçük bir kutuyla evler “akıllı” olacak
TTNET’in gelecek projelerinden de söz eden Yılmaz, fiber altyapıyla birlikte daha da hızlanan İnternet'in tüm yaşam alışkanlıklarını değiştireceğine de dikkat çekti. Yılmaz, “2013’te evlere sadece bir kutu koyarak akıllı ev projemizi hayata geçireceğiz. O kutu eşiniz ve çocuğunuz eve geldiğinde size mesajla bilgilendirme yapacak. Çamaşır makinesini çalıştıracak, perdeleri ve garaj kapısını açacak. Rekabet artık veride ve bütünleşik haberleşme hizmetlerini sunabilme noktasında. Fiber dönüşümün ardından akıllı ev dönüşümü de başlayacak” diye konuştu. BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer ise, TTNET Ağ Operasyon Merkezi’nde gördüklerinden mutluluk duyduklarını belirterek, “BHT-Bilişim ve Haberleşme  Teknolojileri sektörü, en ileri düzeyde teknoloji sunan ve dünya çapında rekabet gücüne sahip bir sektör haline geldi. Her sektörde BHT teknolojilerine olan ihtiyaç giderek artarak stratejik önem kazanıyor. Tüketiciler ise sunulan yeni hizmetleri ve teknolojileri yakından takip ediyor. İşletmecilerimizin ve tüketicilerimizin geldiği noktadan gurur duyuyoruz” dedi.

“Toplante”, toplantı maliyetlerini yarı yarıya düşürüyor
TTNET’in gerçekleştirdiği iş ortaklığı ile kurumsal ve bireysel müşterilerine çeşitli avantajlarla sunduğu ‘Toplante’ servisi sayesinde istenen sayıda katılımcıyla toplanmak, müşterilere eğitim vermek, satış sunumu ya da tanıtım faaliyetleri yapmak, çevrimiçi seminer düzenlenmek ve müşterilere anında destek olmak mümkün hale geliyor. TTNET’lilere özel indirimli ve Türkçe komutlu Toplante paketleri; şehir içi veya şehir dışı ulaşım, kırtasiye, organizasyon, ikramlar ve benzeri giderleri ayda en az yüzde 50 oranında azaltıyor.
Toplantıların İnternet üzerinden, üstelik Türkçe komutlarla yapılmasını sağlayan çevrimiçi toplantı merkezi Toplante ile İnternet olan her yerde, iki kişiden yüzlerce kişiye kadar toplantı yapmak mümkün oluyor. TTNET müşterilerine özel avantajlarla dolu Toplante, ekonomik bir iletişim çözümü sunarken, çevrimiçi toplantılar ile çalışma verimliliğini artırıyor, maliyetleri azaltıyor. Toplantıya yetişmek için kullanılan ulaşım aracı giderleri veya şirket aracının günlük maliyeti ve otopark ücreti, ikramlar, şehirlerarası toplantılarda otobüs ya da uçaklara ödenen ücretler, organizasyon ve kırtasiye giderleri Toplante ile sıfıra iniyor. Toplante, koşuşturan çalışanların stres ve yorgunluğuna son veriyor, egzoz gazlarının doğaya verdiği zararı azaltıyor ve hepsinden önemlisi zamandan kazandırarak kişisel performansı yükseltiyor.
Toplantı yapma ihtiyacı olan KOBİ’ler, meslek birlikleri, birden fazla bayi ya da ofisleri olan işyerleri, çok sayıda müşterisiyle yoğun toplantı ihtiyacı duyan firmalar, bireysel veya kurumsal kulüp-dernek ve topluluklar ile eğitim kurumlarının kolaylıkla yararlanabileceği Toplante servisi ile internete bağlı herhangi bir bilgisayardan; hiçbir yazılım kurmadan, tek tıkla kolayca toplantı yapılabiliyor. Toplante üzerinden çalışanlara veya müşterilere eğitim vermek, satış sunumları ya da tanıtım faaliyetleri yapmak, çevrimiçi seminer düzenlenmek ve müşterilere anında destek olmak da mümkün hale geliyor.

Sistem nasıl işliyor?
Toplante kullanmak isteyen bireysel veya kurumsal TTNET müşterisi, TTNET’lilere özel aylık 26TL’den başlayan Toplante paketlerinden birini satın alarak dilediği kişileri e-posta yoluyla toplantıya davet ediyor. Davetliler bu toplantıya katıldığında herhangi bir ücret ödemiyor. Toplante ile katılımcılar yüz yüze konuşabiliyor, anlık yazışabiliyor, sunum yapıp Word, Excel, Powerpoint, pdf gibi dosyalarını paylaşabiliyorlar. Ortak tahtaya yazı yazıp çizim yapabiliyor, toplantı notlarını tutabiliyor, anket düzenleyebiliyor ve ekranındaki her şeyi paylaşabiliyorlar. Toplante’de gerçekleştirilen toplantılar daha sonra Toplante arşivinden tekrar izlenebiliyor.
Toplante'nin daha geniş ve ekran paylaşım özellikli olan paketi T-Extra; 25 kişilik oda, 4 kamera ve ekran paylaşımıyla TTNET’lilere aylık 69 TL yerine 49 TL’ye sunuluyor.
Şirket içi eğitimler, bayi toplantıları ve daha birçok amaçla kullanılabilecek çevrimiçi seminer salonları sunan T-Panel ise 250 veya 500 kişilik seminer odaları ve 1 kamerayla TTNET’lilere aylık 499 TL yerine 350 TL’ye sunuluyor. (www.toplante.com)

TTNET Dünya Çevre Günü’nü doğa dostu projeleriyle kutladı
TTNET, müşterisi ve çalışanlarıyla doğanın korunmasına katkıda bulunuyor. TTNET, e-fatura uygulaması, çalışanları için oluşturulan TTNET Ormanları ve TTNET Müzik ile sunduğu hizmetle çevreye desteğini sürdürüyor. TTNET, operasyonlarını “akıllı bina”dan yöneterek, e-fatura uygulamasını yaygınlaştırarak ve TTNET Müzik aracılığıyla karbon monoksit sürümünü azaltarak doğayı koruyor.
e-fatura talimatı veren TTNET’liler, doğanın korunmasına destek olurken, teşvik amacıyla ilk faturalarında yüzde 10’luk indirim kazanıyor. TTNET’in e-fatura uygulaması ve kağıt atıkların geri dönüşümü sayesinde yıllık 1,572 ton kağıt tüketimi önleniyor. 1,572 ton kağıt tüketimi, 786,000 kg karbon salınımı, 290,000 lt yakıt kullanımı ve 2,358 ağaca karşılık geliyor.

TTNET Müzik’in çevreye pozitif etkisi
İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre, bir CD albümünün kayıt, üretim, paketleme, dağıtım, ulaşım ve promosyon süreci 1 kg CO2 salınımına neden oluyor.
2011 yılında TTNET Müzik üzerinden 3,7 milyon şarkı indirildiği göz önüne alındığında bu rakamın yaklaşık olarak 370,000 adet CD’ye eşit olduğu görülüyor. Bu uygulama ile CO2 salımı sıfıra indiriliyor.
370,000 adet CD’nin üretimi rakamlarla doğadaki karşılıkları yaklaşık olarak:

 • 1,800 ağacın emdiği karbon sürümüne,
 • 1,800,000 milyon plastik torba üretimi için üretilen karbon sürümüne,
 • 2,6 milyon km. yol (Dünya çevresinde 65 tura eşittir) kat edildiğindeki karbon sürümüne,
 • 277 hanenin yıllık elektrik tüketiminden kaynaklanan karbon salınımına,
 • 120,000 kg. kağıt üretiminden kaynaklanan karbon salınımına eşittir.

Enerji Verimliliği ve TTNET Ormanları
TTNET, Ankara’da bulunan TTNET e-fatura Hatıra Ormanı ve Konya’da çalışanları için oluşturduğu ve PRNews CSR “Toplumsal Fayda” kategorisinde ödüle layık görülen orman ile doğaya desteğini sürdürüyor.
TTNET, gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak için çevre ve sürdürülebilirlik konusundaki çalışmalarını sürdürüyor. Ankara Pursaklar mevkiinde hayata geçirdiği E-Fatura Hatıra Ormanı ile Ankara’ya nefes aldırıyor. TTNET, Ankara Pursaklar mevkiinde hayata geçirdiği TTNET E-Fatura Hatıra Ormanı’nda ekimi gerçekleştirilen 2,400 adet sedir ve mavi selvi fidanlarıyla, Türkiye’nin gelecek nesillerine daha temiz bir çevre bırakılmasına katkıda bulunuyor. e-fatura hizmetine geçiş yapan TTNET müşterileri, çevreye karşı sorumluluklarını yerine getirirken, kağıt tüketimin azalmasına da katkıda bulunuyorlar.
Ayrıca, TTNET operasyonlarını yönettiği Genel Müdürlük Binası’nın kullanımında da doğaya hassasiyet gösteriyor. Akıllı bina olgusuyla hizmet veren TTNET Genel Müdürlük Binası’nda; doğalgaz, su ve elektrik tasarruflu kullanılırken, kağıt atıklar Şişli Belediyesi ve TEMA Vakfı ile paylaşılıyor. Elektrik alımları Enerjisa’dan yapılıyor, rüzgar santrallerinde üretilen yenilenebilir enerji kullanımına da özen gösteriliyor.

TTNET NETDİSK’le değerli fotoğraf ve belgelerinizi Tivibu Ev’de izleme fırsatı
TTNET; hayatı kolaylaştıran, farklı ve eğlenceli kılan Tivibu Ev’in etkileşimli araçları arasına, bulut depolama ürünü NETDİSK’i de ekledi. Sayısal yaşamın birçok ihtiyacına cevap veren NETDİSK; öğrencilerden işletmelere, girişimcilerden fotoğraflarını ve videolarını güvenle saklamak isteyen ailelere, dosyalarına istediği her an, her yerden ulaşmak isteyenlerden güvenli şekilde paylaşmak isteyenlere kadar çok geniş bir kitleye avantajlarla dolu bir dünya sunuyor. TTNET’in eklediği özellikle birlikte NETDİSK üzerinde depolanan tüm fotoğraflar artık Tivibu Ev üzerinden fotoğrafların çekildiği tarihe göre görüntülenebiliyor. Bu fotoğrafları; Tivibu Ev NETDİSK aracı üzerinden tek tek ya da slayt gösterimi halinde görüntülemek mümkün hale geliyor. Tüm bu işlemleri gerçekleştirmek için Tivibu Ev İnteraktif Servisler platformundan NETDİSK’i seçerek, TTNET tek şifresiyle giriş yapmak yeterli oluyor. TTNET aboneleri NETDİSK 1 GB paketinden herhangi bir bedel ödemeden faydalanabilirken, NETDİSK 50 GB’ı aylık 4,99 TL ücretle ve NETDİSK SINIRSIZ’ı aylık 9,99 TL ücretle kullanabiliyor. NETLİMİTSİZ ve ULTRANET LİMİTSİZ paketlerine sahip TTNET’ller ise 30 Haziran 2012’ye kadar ücretsiz NETDİSK 50 GB kullanma şansına sahip oluyor.

Tivibu Reklamları, Kristal Elma’da “Büyük Ödül”e layık görüldü
TTNET, bu yıl 24’üncüsü düzenlenen Kristal Elma Türkiye Reklam Ödülleri’nde, Tivibu Durdur İzle ve Tekrar İzle reklamlarıyla toplam 7 ödüle layık görüldü. TBWA reklam ajansı tarafından hazırlanan ilan ve radyo spotları; TTNET’e 1 Büyük Ödül, 3 Kristal Elma, 3 ikincilik getirdi. İstanbul Suada'da yapılan ve ana teması "Endüstrimize Güç Katan Kadınlar" olan 24. Kristal Elma töreninde ödüller; reklam sektörünün başarıları iş kadınları tarafından kazananlara takdim edildi. TTNET’e şu ödüller verildi:

Basın dalında

 • TTNET, Tivibu “Geleceğe Dönüş”: Büyük Ödül
 • TTNET, Tivibu Durdur İzle ‘Geleceğe Dönüş’: Kristal Elma
 • TTNET, Tivibu Durdur İzle ‘Terminatör’: Kategori İkincisi
 • TTNET, Tivibu Durdur İzle ‘Transformers’: Kategori İkincisi

Kampanyalar dalında (Radyo)

 • TTNET, Tivibu Tekrar İzle ‘Uyku Kazansın’: Kristal Elma

Radyo dalında (Hizmet)

 • TTNET, Tivibu Tekrar İzle ‘The Godfather’ : Kristal Elma
 • TTNET, Tivibu Tekrar İzle ‘Mission Impossible: Kategori İkincisi

TTNET’in yeni dönem TV platformu Tivibu, Türkiye’de televizyon yayıncılığına birçok yenilik getirdi. Klasik TV yayıncılığını yeni teknolojilerle geliştirerek Tivibu’nun farkını ortaya çıkaran TTNET, izleyicilere özgürce TV izleme deneyimi sundu. TTNET’in Tivibu Web ile başladığı hizmeti, 2011 yılında Tivibu Ev ve Tivibu Cep ile devam etti.
Tivibu ile 4 ekran üzerinden; televizyon, bilgisayar, GSM telefonu ve tabletl bilgisayarlardan yayın yapılıyor. Seç İzle, Tekrar İzle, Durdur İzle, Geri Al İzle gibi gelişmiş yayın hizmetleri ile Türkiye’de TV yayıncılığında yeni bir dönemi başlatan TTNET, Tekrar İzle ile TV kanallarında yer alan ve en beğenilen yerli diziler, yerli eğlence, yarışma, spor programlarını kaydetmeye gerek kalmadan, yayınlanma tarihlerinden sonraki 1 hafta boyunca istenilen zamanda ve istenildiği kadar izleme olanağı sunuyor. TTNET’in Tivibu Ev servisi kısa sürede 100 bin aboneye ulaştı ve 81 ile yaygınlaştırıldı. Bugüne kadar 1,8 milyon kişi tarafından deneyimlenen Tivibu’nun, sosyal medya uygulaması da hayata geçirildi.