Doğayla dost iletişim ile Belgrad Ormanı kadar karbon salınımı azalacak


Türk Telekom, enerji dönüşümü programı ile her yıl 5 bin 400 hektarlık bir ormanın azaltacağı kadar karbon salınımını engelleyecek.
Bu programın taşıyıcı unsuru olan Doğayla Dost İletişim projesi için, dünya sürdürülebilirliğini sağlamada kararlılık ve ortak gayret gösteren 24 bin çalışanın desteğiyle, Türk Telekom sürdürülebilirlik ve çevre elçisi çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor.
Türk Telekom, kurumsal vatandaş sorumluluğuyla çevre ve sürdürülebilirlik konusunda tüm çalışanlarıyla birlikte daha iyi bir gelecek için çalışmalarını sürdürüyor. Sürdürülebilirlik hedeflerini açık bir şekilde tanımlayan Türk Telekom, iklim değişikliği risklerinin yönetilmesi ve çevresel sürdürülebilirlik alanında ürün ve hizmetlerinde olduğu gibi yine öncülüğü hedefliyor. Türk Telekom, kendi iş süreçlerinde ve ofis uygulamalarında düşük karbon ve sürdürülebilirlik ilkelerine yönelik geniş ölçekli çalışmalarında Türkiye’nin dört bir köşesine yayılan 24 bin çalışanı ve yönetim merkezi ile binalarından oluşan ağını kullanıyor.
Sürdürülebilir kalkınma çalışmalarına 90’lı yılların başında enerjiyi yedeklemek üzere kurduğu güneş enerjisi panelleriyle başlayan Türk Telekom, 2010 yılında Türk Telekom Sürdürülebilirlik Komitesi’ni kurdu. Komitenin liderliğinde gelecek nesillere daha iyi bir gelecek bırakmayı hedefleyen Türk Telekom, ofis uygulamalarını ve iş süreçlerini sürdürebilirlik prensiplerine göre dönüştürdü.
5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında sürdürülebilirlik çalışmalarını kamuoyu ile yeniden paylaşan Türk Telekom, güneş ve rüzgar gibi alternatif enerji kullanımından, görüntülü görüşme teknolojilerine, çevreci yazı karakteri Ecofont kullanımından e-eğitime, filo iyileştirilmesi çalışmalarından enerji tasarruflu ürün ve hizmetlere kadar pek çok sürdürülebilirlik projesini, çalışanlarını, onların ailelerini, tedarikçilerini, yatırımcılarını, müşterilerini ve halkı da içine aldığı Doğayla Dost İletişim projesi çatısı altında gerçekleştiriyor. Türk Telekom, 1 yıl önce başlattığı Doğayla Dost İletişim projesi ile, sağladığı karbon salınımının azaltılması ve yenilenebilir enerji kullanımı ile gelecek nesillere yaşanabilir bir çevre bırakma hedefinde önemli adımlar attı. Uzun vadedeki hedefi ise enerji dönüşümü programının 2014 yılında tamamlanması ile her yıl 5 bin 400 hektarlık bir ormanın azaltacağı kadar karbon salınımını engellemek. Bu programın taşıyıcı unsuru olan Doğayla Dost İletişim projesi için dünyanın sürdürülebilirliğini sağlamada kararlılık ve ortak gayret gösteren 24 bin Türk Telekom sürdürülebilirlik ve çevre elçisi çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor.

Çevresel sürdürülebilirlik yatırımcıların dikkatini çekiyor
Düşük karbon ekonomisine geçişi destekleyen, dünyanın en prestijli çevre projelerinden biri olarak kabul edilen Carbon Disclosure Project/Karbon Saydamlık Projesi’ne (CDP)* Türkiye’den raporlama yapan ilk telekomünikasyon şirketi olan Türk Telekom, bu çalışmalarıyla hem Türkiye’de en iyi raporlama yapan şirket ödülünü aldı hem de uluslararası yatırımcıların ilgi odağı oldu. Türk Telekom'un yatırımcıları arasında Türk Telekom’un sürdürülebilirlik ülküsünü destekleyen ve CDP üyesi olan birçok yatırımcı yer alıyor.
 “Hollandalı Yatırım Fonu Robeco’nun Duyarlı Yatırım Kıdemli Uzmanı Sylvia Van Waveren, son yıllarda yatırımcılarda çevre ve sürdürülebilirlik konusunda ciddi bir hassasiyet oluştuğunu belirtti. Yatırım tercihlerini yaparken şirketlerin bu konulardaki çalışmalarını da göz önünde bulundurduklarını belirten Waveren şunları söyledi: “Şirketlerin karbon salınımlarına yaklaşımları ile birlikte iklim değişikliğine bağlı fırsat ve tehditleri algılayış tarzları da yatırımcılar için ayrı bir önem taşıyor. Bu bilgiler yatırım yelpazesi içerisindeki risk ve fırsatları en doğru şekilde değerlendirme imkanı sunuyor. Çevre ve sürdürülebilirlik konusunu stratejilerinin odağına yerleştiren halka açık şirketlerin yaptıkları bilgilendirmeler doğrultusunda paydaşlarının güvenini kazanmaları mümkün olabiliyor.” Sosyal sorumlu yatırım şirketi Robeco’nun Karbon Saydamlık Projesini (CDP) aktif olarak desteklediğini vurgulayan Waveren, “Türk Telekom’un CDP raporunda yer alan Türkiye’nin ilk telekomünikasyon şirketi olmasından memnuniyet duyuyoruz” diye konuştu.
*Dünyanın en kapsamlı çevre projesi olarak kabul edilen CDP (Carbon Disclosure Project-Karbon Saydamlık Projesi) tüm dünyadaki halka açık şirketlerin sera gazı salınım miktarlarının ve iklim değişikliği ile ilgili risk yönetim politikalarının kurumsal yatırımcıların bilgisine sunulmasını amaçlamaktadır. CDP projesi, Türkiye’deki çalışmalarını Sabancı Üniversitesi Yönetim Bilimleri Fakültesi ev sahipliğinde sürdürüyor.

Türk Telekom e-fatura ile hem siz kazanın hem de çevre kazansın
Gelecek nesillere yaşanabilir bir çevre bırakmak hedefiyle yola çıkan Türk Telekom, çevre konusunda farkındalığı artırmaya yönelik projeleri hayata geçirmeye devam ediyor. Türk Telekom, e-fatura talimatı veren bireysel müşterilerine şehir içi, şehirlerarası, 444’lü numaralar, GSM ve 1. kademe milletlerarası yönüne yapılan aramalarda kullanabilecekleri 100 dakika hediye ediyor. Türk Telekom’un 2008 yılından bu yana başarıyla sürdürdüğü e-fatura uygulaması ile hem ormanlar korunuyor, hem de müşteriler kazanıyor. E-fatura uygulaması sayesinde geçmiş dönem faturaları kolaylıkla takip edilebiliyor.
29 Haziran – 31 Aralık 2012 tarihleri arasında e-faturaya geçiş yapacak Türk Telekom müşterileri, bir sonraki fatura döneminde şehir içi, şehirlerarası,444’lü numaralar ve GSM’in yanı sıra 1. kademe milletlerarası olarak adlandırılan ve 36 ülkeyi içeren bölgedeki tüm ülkelerin ev ve iş telefonları yönüne yapılan aramalarda da 1 ay boyunca kullanabilecekleri 100 dakika kazanıyor. Kampanyadan yararlanmak isteyen müşterilerin Türk Telekom ofis ve bayileri ya da 4441444 numaralı müşteri hizmetlerinden, fatura gönderim seçeneklerini e-fatura olarak değiştirmeleri yeterli oluyor. E-fatura hizmetine geçiş yapan müşteriler özet fatura bilgilerine belirttikleri e-posta adresinden, kısa mesaj yoluyla ya da Türk Telekom Online-Çevrimiçi Hizmet Merkezi’nden ulaşabiliyor.

Türk Telekom sürdürülebilirlik uygulamaları
Sürdürülebilirlik süreçlerine 90’lı yılların başında enerjiyi yedeklemek üzere kurduğu güneş enerjisi panelleriyle başlayan Türk Telekom, 2010 yılında Türk Telekom Sürdürülebilirlik Komitesi’ni kurdu. Gelecek nesillere daha iyi bir gelecek bırakma hedefiyle çalışmalar yürüten Türk Telekom, Sürdürülebilirlik Komitesi liderliğinde, ofis uygulamalarını ve iş süreçlerini sürdürebilirlik prensiplerine göre dönüştürüyor. Türk Telekom aynı zamanda müşterilerinin enerji kaynaklarını daha verimli kullanmalarına destek olmak üzere ürün ve hizmet seçenekleri sunuyor. Türk Telekom, 2011 yılında Türkiye’de karbon salınımını ölçerek Carbon Disclosure Project/Karbon Saydamlık Projesi’ne (CDP) raporlayan tek telekomünikasyon şirketi oldu.
Türk Telekom, güneş ve rüzgar gibi alternatif enerji kullanımından, görüntülü görüşme teknolojisi Telepresence’a, çevreci yazı karakteri Ecofont kullanımından e-eğitime, filo iyileştirme çalışmalarından enerji tasarruflu ürün ve hizmetlere kadar pek çok sürdürülebilirlik uygulaması gerçekleştiriyor. Türk Telekom’un başlattığı enerji dönüşümü programının 2014 yılında tamamlanması ile şirket her yıl 5,400 hektarlık bir ormanın azaltacağı kadar karbon salınımını engelleyecek.

Türk Telekom ile şehirlerarası sınırsız konuşun
Türk Telekom; ev telefonunu şehirlerarası görüşmelere açtıran müşterilerine yeni bir fırsat sunuyor. 31 Aralık’a kadar telefonlarını şehirlerarası görüşmelere açtıran Türk Telekom müşterileri ayda 3 bin dakika şehirlerarası bedava konuşacak.
Türk Telekom müşterilerinin artı değer katmayı hedefleyen kampanyalarına bir yenisini daha ekliyor. “Ev Telefonunu Şehirlerarasına Açtır, Şehirlerarası Bedava Konuş Kampanyası” ile Türk Telekom aboneleri artık tüm gün boyunca sevdikleriyle diledikleri kadar konuşup, hasret giderebilecek. 31 Aralık 2012’ye kadar hatlarını şehirlerarası görüşmelere açtıran ve başvuran Türk Telekom müşterileri bu cazip kampanyadan faydalanabilecek. Kampanyaya başvuru yapan müşteriler, 12 ay boyunca ayda 3 bin dakika bedava konuşma hakkı kazanacak ve bu dakikaları istedikleri saatte, Türkiye’nin bir ucundan diğer ucuna sevdiklerini aramak için kullanabilecek. Kampanyaya Türk Telekom ofis ve bayileri ya da 4441444 numaralı müşteri hizmetlerinden başvuru yapabiliyor. Kampanyadan faydalanmak isteyen müşterilerin 1 Nisan 2012’den önce ev telefonunu şehirlerarası aramalara kapatmış olmaları gerekiyor.

Ev telefonunuz varsa sigorta derdiniz yok
Türk Telekom, müşterileri için ev telefonu üzerinden değer yaratmaya devam ediyor. Türk Telekom, fark yaratacak bir kampanyaya daha imza atarak 31 Aralık 2012 tarihine kadar başvuruda bulunan tüm bireysel müşterilerin hatlarının bağlı bulunduğu konutlara Allianz Konut Sigortası hediye ediyor. Yangın, yıldırım, dahili su, infilak ve hırsızlık durumlarına karşı konut sigortası imkanından faydalanmak için herhangi bir taahhüt veya ücret talep edilmiyor.
31 Aralık 2012 tarihine kadar başvuruda bulunan tüm Türk Telekom bireysel müşterilerinin evleri ücretsiz olarak yangın, yıldırım, dahili su, infilak ve hırsızlık durumlarına karşı Allianz güvencesiyle 5.000 TL tutarında sigorta kapsamına alınacak. 13 milyon Türk Telekom bireysel müşterisi herhangi bir taahhütte bulunmadan ve hiçbir ek ücret ödemeden konut sigortasından faydalanabilecek. Türk Telekom bireysel müşterilerinin evleri kampanyaya başvurduktan sonra 12 ay boyunca, yıldırım, dahili su, infilak ve hırsızlık durumlarına karşı sigorta güvencesi altına alınacak.
Kampanyadan yararlanmak isteyen Türk Telekom bireysel müşterileri, 444 1 444 Türk Telekom Müşteri Hizmetleri, Türk Telekom ofis ve bayileri, kısa mesaj ya da Web sitesi aracılığı ile başvurularını gerçekleştirebilecek. Kısa mesaj ile başvurmak isteyen müşterilerin tüm mobil operatörlerden ‘Sigorta’ yazıp, boşluk bırakıp başında sıfır olmadan alan kodu ile birlikte telefon numaralarını 6616’ya göndermeleri yeterli. (Örnek: Sigorta 2121234567)
Ürün ve hizmetleriyle olduğu kadar, avantajlı kampanyalarıyla da müşterilerinin bütçelerine katkı sağlamayı hedefleyen Türk Telekom, ücretsiz Allianz Konut Sigortası fırsatının yanı sıra, müşterilerine birçok avantajlı konuşma tarifesi ve indirim fırsatları da sunuyor. Türk Telekom bireysel müşterilerine sunulan ve farklı ihtiyaçlara cevap verecek şekilde hazırlanan ‘Ev Avantaj’ tarifeleri ile, Türk Telekom müşterileri seçtikleri paketteki dakikayı gün içinde ücretsiz konuşma için kullanabiliyor. Ayrıca, tüm Türk Telekom bireysel müşterilerinin herhangi bir başvuru gereği olmadan faydalanabildikleri ve büyük beğeni toplayan Akşam 7'den Sabah 7'ye** bedava konuşma imkanıyla da avantajlar sağlanmaya devam ediliyor. Bu saatlerde ev telefonlarından hem şehir içi hem de şehirlerarası ev ve iş telefonları ücretsiz aranabiliyor. Bununla birlikte yeni başlatılan uygulamayla 444 ile başlayan özel servis numaraları da bu saatler arasında ev telefonlarından bedava aranabiliyor.
Avantajlı tarifelerin yanı sıra; Türkiye’nin, alanında lider markalarıyla işbirlikleri kurarak, müşterileri için, ev telefonu üzerinden aile bütçelerine katkıda bulunacak yeni kampanyalar gerçekleştiren Türk Telekom, bilgisayar, GSM telefonu, telsiz telefon (DECT telefon), diz üstü bilgisayar, netbook ve tablet bilgisayar satışlarına kadar pek çok ürün ve hizmeti müşterileri ile buluşturuyor; Türkiye'nin alanında lider firmaları ile yaptığı marka işbirlikleri ile müşterilerine ulaşım, enerji, perakende alanlarında çok cazip fırsatlar sunuyor.

Türkiye’nin dört bir yanından öğrenciler haberleşmeyi anlattı
Türk Telekom'un Türkiye'nin birçok ilinde yapımını gerçekleştirerek TC Milli Eğitim Bakanlığı’na bağışladığı okulların öğrencileri resim, şiir ve kompozisyon dallarında kendi aralarında yarıştı. Türk Telekom'un ‘Türkiye'ye Değer’ sosyal sorumluluk projesi kapsamında hayata geçirdiği Türk Telekom Okulları’nda 30 bini aşkın öğrenci eğitim görüyor. Bu yıl üçüncüsü düzenlenen yarışmada dereceye giren öğrenciler, ödüllerini Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ve Türk Telekom Genel Müdürü K. Gökhan Bozkurt'un katıldığı törende aldı. Türk Telekom tarafından düzenlenen yarışmada farklı dallarda 24 çalışmaya ödül verildi.
Türkiye’ye Değer platformu kapsamında hayata geçirilen Türk Telekom Okulları arasında bu yıl üçüncüsü düzenlenen Türk Telekom Okulları Kompozisyon, Şiir ve Resim Yarışması Ödül Töreni; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ve Türk Telekom Genel Müdürü K. Gökhan Bozkurt’un katılımı ile Amasya’da gerçekleşti. Yarışma Türk Telekom’un hayata geçirdiği 76 eğitim binasında eğitim gören 30 bini aşkın ilk ve orta öğretim öğrencileri arasında düzenlendi. Öğrencilere iletişimin önemini aktarma, bu konuda farkındalık oluşturma ve Türk Telekom Okulları öğrencileri arasındaki sinerjiyi pekiştirme amacı ile düzenlenen yarışmada 24 öğrenci ödül aldı.
“Türk Telekom’un Ülkemiz ve Sizin İçin Değeri” başlığını kompozisyon, şiir ve resim çalışmalarında yansıtan öğrencilerden, ilköğretim kompozisyon dalında Malatya Türk Telekom İlköğretim Okulu Öğrencisi Abdülhamit Çoban birinci oldu. Çoban “Mutluluğun Şifresi” çalışmasında, “Evdesin, canın mı sıkılıyor? Burnumda tütüyor dediğin bir dostun, yaz güneşi altında çınar serinliği veren muhabbetine mi muhtaçsın? Ne duruyorsun tuşla numaraları. Mutluluk, huzur o 10 rakamın sonunda...” satırlarına yer verdi. Ortaöğretim kompozisyon dalında ise, “Bin Umut Bin Hikaye” çalışması ile Türk Telekom Ağrı Anadolu Öğretmen Lisesi Öğrencisi Zehranur Yılmaz birinci olmaya hak kazandı.
İlköğretim şiir dalında “Babaannemin Hikayesi” şiiri ile Keşap Giresun Türk Telekom İlköğretim Okulu Öğrencisi Tuğba Büyükkeskin; ortaöğretim şiir dalında ise, “Hasret Yankısı” şiiri ile Erzurum Türk Telekom Nurettin Topçu Sosyal Bilimler Lisesi Öğrencisi Emine Kop şiir yarışmasının birincileri oldu. İlköğretim resim dalında, Şanlıurfa Türk Telekom İlköğretim Okulu Öğrencisi Fazilet Sena Uluay ile ortaöğretim resim dalında, Afyon Sandıklı Türk Telekom Anadolu Öğretmen Lisesi Öğrencisi Ali Putak birincilik ödüllerini aldı.
K. Gökhan Bozkurt, düzenlenen ödül töreninde, “Türkiye’de eğitim alanında bugüne kadar hayata geçirilen en büyük sosyal sorumluluk projelerinden biri olan Türk Telekom Okulları’nın öğrencilerimizle birlikte büyümesinden gurur duyuyorum. Bilgi toplumunda yetişen gelecek nesillerin gözünden haberleşmeyi yaşadığımız bu yarışma, haberleşmenin hayatımızdaki yeri için farkındalık oluşturma amacımıza ulaştığımızın göstergesidir. 47 okuldan bu projeye katılarak bizlere iletişimi kelimeleri ve resimleri ile anlatan bütün öğrencilerimize tebriklerimizi iletiyorum” şeklinde konuştu.

Türk Telekom Okulları’nda karne heyecanı
Türkiye’ye Değer projesi kapsamında Türkiye’nin dört bir yanında inşa edilen Türk Telekom Okulları’nda 2011-2012 öğretim yılını tamamlayan yaklaşık 30 bin öğrenci mezuniyet ve karne heyecanı yaşadı. Türk Telekom’un Milli Eğitim Bakanlığı ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı işbirliği ile gerçekleştirdiği Türk Telekom Okulları Projesi kapsamında, Türkiye’nin birçok şehrinde 76 adet eğitim binası inşa edilerek Milli Eğitim Bakanlığı'na bağışı gerçekleştirildi. Türkiye’de eğitim alanında bugüne kadar hayata geçirilen en büyük kurumsal sosyal sorumluluk projelerinden biri olan Türk Telekom Okulları projesiyle her yıl 30 bini aşkın öğrenci bu okullarda eğitim görüyor.
Türk Telekom Okulları, 2009 yılında Amerikan Haberleşme Profesyonelleri Ligi (LACP) tarafından ‘En İyi Toplum İlişkileri Programı’ dalında büyük ödüle layık görülürken, ‘En İyi Sosyal Sorumluluk Haberleşme Programı’ ve ‘En Sürdürülebilir Haberleşme Programı’ alanlarında ise başarı belgesi ile ödüllendirildi. Proje, haberleşme sektörünün en saygın dergilerinden “Holmes Report”un ABD merkezli yayıncısı Holmes Group tarafından verilen Avrupa SABRE Ödülleri’nde 2009 yılında “Telekomünikasyon Alanında En Başarılı Proje” olarak seçildi. Proje ayrıca, Türkiye Halkla İlişkiler Derneği (TÜHİD) tarafından düzenlenen 8. Altın Pusula Halkla İlişkiler Ödülleri’nde, “Eğitim Alanında En İyi Kurumsal Sosyal Sorumluluk” ödülünü kazandı ve International Business Awards tarafından “Avrupa’da en iyi sosyal sorumluluk” projesi olarak ödül aldı. 2011’de ise uluslararası Galaxy ödüllerinden altın ödüle layık görüldü.

Türk Telekom IPRA Golden World Awards’ta iki kategoride finale kaldı
Türk Telekom, Türkiye’ye Değer platformu kapsamında görme engelli müşterileri için geliştirdiği Telefon Kütüphanesi projesi ve Doğayla Dost İletişim kampanyası ile Uluslararası Halkla İlişkiler Derneği (IPRA) 22. Altın Küre Ödülleri’nde iki farklı kategoride finalist oldu. Kazananlar 13 Temmuz’da Finlandiya’da açıklanacak. Kurumsal vatandaş sorumluluğuyla pek çok sosyal sorumluluk projesine imza atan Türk Telekom, dünyanın en prestijli halka ilişkiler ödüllerinden IPRA Altın Küre Ödülleri’nde çevre ve kurumsal sorumluluk kategorilerinde finale kaldı.
Türk Telekom’un Türkiye’ye Değer platformu kapsamında hayata geçirdiği Telefon Kütüphanesi ve Doğayla Dost İletişim Kampanyası, Uluslararası Halka İlişkiler Derneği’nin (IPRA) bu yıl 22.’sini gerçekleştirdiği IPRA Altın Küre Ödülleri’nde iki farklı kategoride finalde yarışacak. Türk Telekom’un görme engelli müşterilerine özel olarak hayata geçirdiği “Kitaplar Konuşur, Engeller Yok Olur” sloganıyla hayat bulan ve büyük beğeni kazanan projesi Telefon Kütüphanesi kurumsal sorumluluk kategorisinde finale kaldı. Türk Telekom’un Doğayla Dost İletişim Kampanyası da çevre kategorisinde finale kalan projelerden biri oldu. Gerçekleştirdiği projelerle son üç yılda 80’den fazla ulusal ve uluslararası ödül kazanan Türk Telekom, 2009 yılından bu yana IPRA Altın Küre ödülüne 4 farklı dalda layık görüldü. Türk Telekom ayrıca 2009 yılında ‘e-fatura ormanları’ projesi ile IPRA’nın Birleşmiş Milletler Ödülü’ne de aday gösterilmişti.

Telefon Kütüphanesi ile kurumsal sorumluluk
Telefon Kütüphanesi projesi Türk Telekom ve Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji Laboratuvarı (GETEM) işbirliğiyle gerçekleştiriliyor. Türk Telekom proje ile görme engelli müşterilerinin yüzlerce sesli kitabı ev telefonları üzerinden ücretsiz olarak dinlemesine imkân sunuyor ve görme engellilerin bilgiye erişimde eşit koşullara sahip olmasına katkı sağlıyor.

Sürdürülebilirlik projesi de finale kaldı
Sürdürülebilir kalkınma programına 90’lı yılların başında enerjiyi yedeklemek üzere kurduğu güneş enerjisi panelleriyle başlayan Türk Telekom, 2010 yılında Genel Müdür başkanlığındaki sürdürülebilirlik komitesini kurdu. İklim değişikliği ile ilgili risk ve fırsatların en etkin şekilde yönetilmesi amacıyla kurulan komitenin önderliğinde başlatılan Doğayla Dost İletişim kampanyası çerçevesinde çalışanlar, tedarikçiler, yatırımcılar ve müşteriler olmak üzere tüm paydaşlara dokunan geniş tabanlı bir bilinçlendirme ve dönüşüm süreci başlatıldı. Sürdürülebilirlik hedeflerini açık bir şekilde tanımlayan ve çevresel sürdürülebilirlik alanında sektörünün lideri olmayı hedefleyen Türk Telekom, Türkiye’de karbon salınımını ölçerek CDP’ye raporlayan ilk telekomünikasyon şirketi oldu. Güneş ve rüzgar gibi alternatif enerji kullanımından, görüntülü görüşme teknolojisi telepresence’a, e-eğitimden, filo iyileştirme çalışmalarına enerji tasarruflu ürün ve hizmetlere kadar pek çok sürdürülebilirlik projesi gerçekleştiren Türk Telekom, başlattığı enerji dönüşümü programının 2014 yılında tamamlanması ile her yıl 5,400 hektarlık bir ormanın azaltacağı kadar karbon salınımını engelleyecek.

Türk Telekom çalışanlar için olimpiyat düzenledi, 5 bin 500 çalışan yarıştı
Müşteri odaklı ve yenilikçi ürün ve hizmetleriyle değer yaratan Türk Telekom’un Türkiye’nin 81 ilinden çalışanı Türk Telekom tesislerinde düzenlenen spor şöleninde bir araya geldi. Birçok farklı daldan 5 binden fazla çalışanın katıldığı Türk Telekom Spor Olimpiyatları yapılan final karşılaşmaları ile sona erdi. Finalde; futbol, basketbol, voleybol, tenis, masa tenisi ve satranç dallarında 900 sporcudan oluşan 119 takım, zirve için yarıştı.
Türk Telekom, Türkiye çapında yaklaşık 5 bin 500 çalışanını Türk Telekom Spor Olimpiyatları ile bir araya getirdi. Bu yıl dördüncü kez düzenlenen Türk Telekom Spor Olimpiyatları, sporun birleştirici özelliğinden yola çıkarak çalışanlar arasında sinerji yaratmak ve takım ruhu oluşturmak amacını taşıyor.
Bünyamin Gezer yönetti, Levent Özçelik anlattı, Hami Mandıralı golleri attı. Şirket genelinde ve Türkiye’nin 81 ilinde adeta bir olimpiyat heyecanıyla gerçekleşen etkinliklerde Türk Telekom Grup şirketleri de takımlarıyla yarıştı. Türkiye’nin 12 bölgesini temsilen seçilen takımların final karşılaşmaları için Ankara’ya gelmesiyle heyecanın doruğa ulaştığı Türk Telekom Spor Olimpiyatları hem tatlı bir rekabete hem de 81 ilden Türk Telekom çalışanlarının birlik ve beraberliğine sahne oldu. 7 gün 24 saat Türkiye’nin teknoloji merkezi olması hedefiyle çalışan 5 bin 500 çalışan birçok farklı spor dalında hünerlerini sergileyerek zirve için yarışırken adeta profesyonel sporculara taş çıkarttı. Final gününde Türk Telekom yöneticilerinin katılımı ile gerçekleşen gösteri futbol maçı ise, Türk Telekom Spor Olimpiyatları’na renk kattı. Eski hakem Bünyamin Gezer’in yönettiği ve hafızalarda yer etmiş birçok spor etkinliğini aktaran Levent Özçelik’in anlatımıyla gerçekleştirilen futbol maçında, eski milli futbolcu Hami Mandıralı da yer alarak izleyicilere heyecanlı dakikalar yaşattı.

Türk Telekom Okulları
Türk Telekom’un, geleceğe yatırım anlayışı ile hayata geçirdiği Türk Telekom Okulları projesiyle Türkiye’nin dört bir yanında eğitim tesisleri inşa edildi. Milli Eğitim Bakanlığı ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile hayata geçirilen proje toplam 76 adet eğitim binasını kapsıyor. Türkiye’de eğitim alanında bugüne kadar hayata geçirilen en büyük sosyal sorumluluk projelerinden biri olan Türk Telekom Okulları projesi, 30 bini aşkın öğrenciyi modern eğitim ortamına kavuşturdu.
Türk Telekom Okulları, 2008 yılında Amerikan Haberleşme Profesyonelleri Ligi (LACP) tarafından En İyi Toplum İlişkileri Programı dalında büyük ödüle layık görülürken, En İyi Sosyal Sorumluluk Haberleşme Programı ve En Sürdürülebilir Haberleşme Programı alanlarında ise başarı belgesi ile ödüllendirildi. Proje, haberleşme sektörünün en saygın dergilerinden “Holmes Report”un ABD merkezli yayıncısı Holmes Group tarafından verilen Avrupa SABRE Ödülleri’nde 2009 yılında “Telekomünikasyon Alanında En Başarılı Proje” olarak seçildi. Proje ayrıca, Türkiye Halkla İlişkiler Derneği (TÜHİD) tarafından düzenlenen 8. Altın Pusula Halkla İlişkiler Ödülleri’nde “Eğitim Alanında En İyi Kurumsal Sosyal Sorumluluk” ödülünü kazandı ve International Business Awards tarafından “Avrupa’da en iyi sosyal sorumluluk” projesi olarak ödül aldı. Türk Telekom Okulları Projesi, ürün ve hizmet pazarlama alanında dünyanın en önemli ödülleri arasında gösterilen 2011 Galaxy Ödülleri’nde ise Büyük Ödül’e layık görüldü.

Türkiye’ye Değer
Türkiye’nin öncü haberleşme ve yakınsama teknolojileri şirketi Türk Telekom, teknoloji ve altyapıya yaptığı yatırımların yanı sıra insan kaynağına yaptığı yatırımlarla da Türkiye için değer yaratmayı hedefliyor. Türk Telekom, ülke çapında hayata geçirdiği “Türkiye’ye Değer” sosyal sorumluluk projeleriyle de toplum yaşamına değer katıyor. Telefon Kütüphanesi, Türk Telekom Okulları, Türk Telekom İnternet Evleri, Türk Telekom Spor Kulüpleri ve e-Fatura Ormanları gibi ulusal çapta yürütülen dev sosyal sorumluluk projelerinin yanı sıra, Türk Telekom il müdürlüklerinin düzenlediği 100’den fazla yerel sosyal sorumluluk faaliyeti de “Türkiye’ye Değer” projesi kapsamında hayat buldu. Türk Telekom, gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projeleriyle son üç yılda 80’den fazla ulusal ve uluslararası ödüle layık görüldü. (www.turkiyeyedeger.com.tr)