BM, ‘çevreci hidrojen teknolojsi’ için Türkiye’den Turkcell’i seçti


Ülkemizde ilk ticari uygulama olarak Turkcell’in Bursa’daki iletişim ünitelerinde test edilmeye başlanan hidrojen enerjisi, çevreci ve verimli enerji teknolojilerinin başında geliyor.
Turkcell’le işbirliği içinde yapılan testlerin sonuçları değerlendirilecek ve bu teknolojinin telekomünikasyon sektöründeki kullanımının önü açılacak.
Turkcell, UNIDO bünyesindeki Uluslararası Hidrojen Enerjisi Teknolojileri Merkezi (ICHET) Laboratuarı ile iş birliği içinde hidrojen enerjisinin haberleşme ünitelerinde kullanılmasına yönelik çalışma başlattı. Türkiye ayağında Turkcell’in ev sahipliğinde gerçekleşen ve Avrupa Komisyonu’nca “Yakıt Pili ve Hidrojen Platformu” çalışmaları kapsamında desteklenen FITUP projesi Türkiye’nin dışında Avrupa’da İsviçre, İtalya ve Hollanda olmak üzere toplam 19 noktada yürütülüyor. Turkcell, sudan üretilen hidrojen enerjisinin haberleşme ünitelerinde kullanımına yönelik bu testleri ilk olarak Bursa’daki haberleşme ünitelerinde başlattı.

Telekom sektöründe “Geleceğin enerjisi”
Turkcell Şebeke Operasyonlarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İlter Terzioğlu, “Turkcell olarak teknolojideki liderliğimizi çevre dostu çözümler üretmek ve müşterilerimize en iyi ve kesintisiz hizmeti sunmak için kullanıyoruz. Dünyadaki ilk uygulamaları geliştirmek ve hayata geçirmek hedeflerimiz arasında. Geçtiğimiz senelerde şebeke ve rüzgar enerjisini kullanarak çalışan hibrid-tümleşik ünitelerimizle dünyada bir ilke imza atmıştık. Şimdi de UNIDO “geleceğin enerjisi” olarak gösterilen hidrojen enerjisini, telekomünikasyon sektöründe test etmek için Türkiye’de iş ortağı olarak Turkcell’i seçti. İlk uygulamaları gerçekleştirdik ve sonuçları biz de heyecanla bekliyoruz. Böyle bir ilke daha imza atmış olmaktan ötürü gururluyuz” dedi.

Çevre dostu çözümde, Türkiye’de bir ilk

ICHET Proje Koordinatörü Dr. Mustafa Fazıl Serincan, yakıt pillerinin birçok alanda uygulandığını ve çevreye dost temiz bir alternatif olduğunu belirtti. Serincan sözlerine şöyle devam etti: “Yakıt pilli güç kaynaklarının iletişim ünitelerinde akülerin yerine kullanılması işletme giderlerini önemli oranda düşürmekte ve operatörlere maddi avantajlar sağlamaktadır. Aynı zamanda bakım ihtiyacının çok seyrek olması da zorlu coğrafi ve iklim koşulları nedeniyle ulaşılması güç yerlerde bu cihazların kullanımını cazip hale getirmiştir. O yüzden
telekomünikasyon sektörü yakıt pili teknolojisinin ticari olarak en çok kullanıldığı sektör olarak ön plana çıkmaktadır. Türkiye’de de bu proje ile Turkcell bu işin öncülüğünü yapmaktadır. Ayni zamanda burada denenen sistem hidrojeni kendi üretebilmesi nedeniyle de Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşımaktadır.”

Testler bitmeden ödüller aldı
Proje 2011 Şubat ayından itibaren uygun haberleşme ünitesi sahasının seçimi, sistemin incelenmesi gibi ön çalışmalar sonucunda 2012 Mayıs ayında Bursa bölgesindeki Turkcell haberleşme ünitesinde kuruldu. Bu çalışma kapsamında sudan üretilen hidrojen ile elde edilen elektrik, ilk olarak Türkiye’de Turkcell şebekesindeki bir haberleşme ünitesinde test edilmeye başlandı. 6 kW gücündeki bu sistem ile yılda 22.000-53.000kWh arasında değişen bir enerji tasarrufu mümkün olacak. Bununla birlikte, çevreci bir teknoloji olması ve gürültü kirliliğine neden olmaması nedeniyle de hidrojen enerjisinin telekomünikasyon sektöründe kullanımı büyük önem taşıyor. Projede Turkcell ile birlikte Avrupa’dan bazı firmalar da yer alıyor. Sudan hidrojen üretimini öngören sistem, inovasyon dalında 2012 Çin ticaret ödülüne hak kazandı ve yine Dünya Ekonomi Forum’da “teknoloji öncüsü” seçildi.

Hidrojen enerjisi
Hidrojen yakıt pillerinde elektrik üretiminde kullanıldığında dışarıya su buharı dışında herhangi bir gaz veya zehirli madde salmamaktadır. Bu yüzden temiz enerji kaynağı olarak kullanılabilecek önemli bir elementtir. Ama doğada tek başına var olmadığı için üretimi su ve doğalgaz gibi kaynakların ayrıştırılması ile yapılıyor. Hidrojenin gelecekte arabalarda da kullanılması öngörülüyor.

Turkcell Global Bilgi, Erzurum’da çalışanlarının ailelerini ağırladı
Turkcell Global Bilgi Erzurum yerleşkesinde 26 Haziran’da yapılan buluşmaya 190 kişi katıldı. Turkcell Global Bilgi Erzurum Bölge Müdürü Bülent Vatanseven tarafından ağırlanan ailelere, Turkcell Global Bilgi binası gezdirildi, çağrı merkezi hakkında sunum yapıldı ve kokteyl düzenlendi. Turkcell Global Bilgi İnsan Kaynaklarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ersin Aydın, “Aile Buluşmaları”nı çalışanlarının büyük bir çoğunluğu oluşturan Y kuşağının aileye verdiği önem nedeniyle yaptıklarını belirterek, “Bu doğrultuda şimdiye kadar farklı bölgelerimizde toplam 1600 çalışanımızın ailesini ağırladık. Aile Buluşmaları ile çalışanlarımızın ailelerine, çocuklarının, eşlerinin, kardeşlerinin nasıl bir ortamda çalıştıklarını göstermeyi amaçlıyoruz. Bu, Erzurumlu ailelerimizle gerçekleştirdiğimiz beşinci buluşma ve gerek buluşmaya katılan ailelerden gerekse çalışanlarımızdan çok olumlu dönüşler aldık. Bundan sonra da “Aile Buluşmaları” gibi çalışanlarımıza yönelik etkinlikler düzenlemeye devam edeceğiz” dedi. Turkcell Global Bilgi, Erzurum’da bugüne kadar gerçekleştirilen 5 ziyaret sonunda toplam 700 aileyi ağırladı.