SAP Teknoloji ve Mobilite Forum 2012’de yarının teknolojileri tartışıldı

 

Daha hızlı iş süreçleri ile rekabet avantajı yaratan uygulamaların paylaşıldığı forumda, teknolojiden faydalanarak doğru kararlar almanın yolları tartışıldı.
İş dünyasının geleceğini yarının teknolojileriyle şekillendirecek olan bilişim uzmanları, yöneticiler ve fikir liderleri, 1 Haziran Cuma günü The Marmara Oteli’nde düzenlenen SAP Teknoloji ve Mobilite Forum 2012’de buluştu. 500’ü aşkın katılımcı toplam 3 salonda gerçekleşen 21 farklı sunumda, teknoloji ve mobilite alanında dünyada gelinen son noktayı deneyimleme şansı yakaladı. Daha hızlı iş süreçleri ile rekabet avantajı yaratan uygulamaların paylaşıldığı forumda, teknolojiden faydalanarak doğru kararlar almanın yolları tartışıldı. SAP HANA ve mobil çözümleriyle gerçekleştirilen etkileşimli tanıtım sunumları, akla gelebilecek tüm iş süreçleri için mobil çözümler sunmasıyla Türkiye’nin önde gelen uzmanlarının ve yöneticileri tarafından ilgiyle takip edildi.
SAP Türkiye, düzenlediği Teknoloji ve Mobilite Forum 2012 zirvesiyle, iş dünyasına yön veren mobil ve büyük veri analizi teknolojilerini mercek altına aldı. Farklı sektörlerden Türkiye’nin önde gelen şirketlerinin BT-Bilişim Teknolojileri uzmanları ve yöneticileri ile fikir önderlerinin takip ettiği forum, tüm iş kollarında kazandırdığı hız, esneklik ve rekabet avantajı ile yeni bir çağ açan HANA teknolojisi başta olmak üzere geleceğin teknolojileri ve mobil çözümlerini bir araya getirdi. Daha hızlı iş süreçlerine sahip olarak stratejik kararlara gerçek üstü bir hızla ulaşmak isteyen 500’ü aşkın katılımcıya, toplam 3 salonda gerçekleşen 21 farklı sunumda teknolojiyi kullanarak daha güçlü iş modellerine sahip olmanın yolları anlatıldı. Fujitsu ve NetApp’ın platin destekçi olduğu Forum’da, SAP HANA ve mobil çözümleriyle gerçekleştirilen etkileşimli tanıtımlar da akla gelebilecek tüm iş süreçleri için mobil çözümler sunmasıyla yöneticilerin hayallerinin sınırını zorladı.

2013’te çalışanların %35’i işlerini mobil cihazlarla yapacak
Teknoloji ve Mobilite Forum 2012’nin açılışını yapan SAP Küresel Mobil Çözümlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Chris McClain, bugün iş dünyasında şirketlerin iş süreçlerini çağın hızına ayak uydurarak yönetebilmesi ve stratejik kararlar alarak rekabette öne çıkabilmelerinin ancak HANA ve mobil teknolojilerini kuruma uyum sağlamasıyla mümkün olduğunu söyledi. Açılış konuşmasında mobil cihazların diz üstü ve masa üstü bilgisayar sayısını çoktan geçtiğini vurgulayan Chris McClain sözlerine şöyle devam etti: “IDC’ye göre 2013 yılına kadar dünya çapında 1,19 milyar çalışan mobil teknoloji kullanıyor olacak. Yani çalışanların neredeyse %35’i çok yakında işlerini sadece mobil cihazlar üzerinden yürütmeye başlayacak. Artık gün geçtikçe daha çok çalışan, kurumsal bilgi ve bilişim sistemlerine kendi seçtikleri cihazlarla erişmeyi talep ediyor. Bu noktada SAP mobil kullanıcılarına istedikleri yerden, istedikleri zamanda, istedikleri cihazla iş süreçlerine güvenli şekilde erişebilmeleri için uçtan uca mobil çözümler sunuyor. Bunun bir de müşteri ilişkileri yönetimi tarafı var ki, gerek sunulan hizmetin mobil alana kaydırılması ihtiyacı, gerek bu mobil kaynaklardan gelen devasa veri yükünün kurumlara getirdiği zorunluluklar, kurumları bunlarla başa çıkmalarını sağlayacak çözüm arayışlarına yönlendiriyor. Biz SAP olarak sunduğumuz esnek, yenilikçi ve benzersiz teknolojilerle kurumların bu kargaşa ortamını avantaja dönüştürmesine ve rekabette öne geçmesine destek oluyoruz.” SAP’nin şu an 200 olan mobil uygulama sayısının yılsonuna kadar 1000’e ulaştırılmasının hedeflendiğini belirten Chris McClain, yaptığı sunumda mobil uygulamaların sektörler özelinde kullanımına yönelik ilgi çekici tanıtımlara yer verdi.

Şirket ne kadar büyükse başa çıkacağı veri de o kadar büyük oluyor
Konuşmasında dünyadan somut örneklere de yer veren Chris McClain, ABD’li bir perakende devinin her saat bir milyondan fazla müşteriye hizmet vermesi sonucu oluşan sayısal verilerin toplandığı veri tabanının büyüklüğünün 2,5 petabyte’ın (2,5 milyar megabyte) üzerinde, yani Amerikan Ulusal Kütüphanesi’ndeki tüm kitapların toplamının 167 katı büyüklüğünde olduğunu söyledi. McClain, “Bu veri yığınının içerisinden anlamlı, şirket için önemli ve doğru kararları alabilmek için kullanılacak bilgiyi çıkartabilmek her geçen gün çok daha zor bir hale geliyor. SAP, bu noktada alışılmış teknolojileri bir kenara bırakarak, yenilikçi bellek içi teknolojilerinin kullanılmasıyla şirketlerin rekabetçi avantaj kazanabilecekleri bir platform sunuyor. SAP HANA, şirketlere rekabette avantajlı duruma geçme imkanı sağlıyor” dedi.

SAP, Türkiye’yi Geleceğe Taşıyacak Şirketler Zirvesi ile Anadolu’da teknoloji fırtınası estiriyor
SAP Türkiye, ilkini Gaziantep Sanayi Odası öncülüğünde gerçekleştirdiği “Türkiye’yi Geleceğe Taşıyacak Şirketler Zirvesi” ile Anadolu’nun büyük sanayi şehirlerinde teknoloji fırtınası estiriyor. Zirve, Anadolu’nun dev sanayi şehirlerindeki önde gelen şirketlerin yöneticileri ve şirket sahiplerine teknoloji odaklı sunduğu hedefle, Türkiye’nin büyüme hedefine katkı sağlamayı amaçlıyor. Yeni TTK’ye uyumluluk, daha hızlı iş süreçleri ile rekabet avantajı yaratan teknolojiler, pazarda üstünlük sağlayacak stratejiler gibi konularda iş dünyasıyla buluşma ve bilgi edinme fırsatı yaratan zirveden ilk yararlananlar ise, Gaziantep’in önde gelen şirketlerinin üst düzey yöneticileri oldu. SAP'nin liderliğinde gerçekleştirilen "Türkiye'yi Geleceğe Taşıyacak Şirketler Zirvesi"nin ikinci ayağı, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nın (BTSO) himayelerinde 13 Haziran tarihinde Bursa'da düzenlenecek ve ardından Anadolu'nun farklı şehirleri ziyaret edilecek.
Dünyanın lider kurumsal uygulama yazılımları sağlayıcısı SAP, “Türkiye’yi Geleceğe Taşıyacak Şirketler Zirvesi” etkinlikler serisini başlattı. Anadolu’nun dev sanayi şehirlerine getirdiği teknoloji odaklı hedefle Türkiye’nin geleceğine yönelik ayrı bir öneme sahip zirvenin ilk ayağında Gaziantep iş dünyası bir araya geldi. Gaziantep Sanayi Odası öncülüğünde 6 Haziran Çarşamba günü The Anatolian Hotel’de düzenlenen zirveyi, Gaziantep’in önde gelen şirketlerinin üst düzey yöneticileri ve şirket sahipleri takip etti. Yeni Türk Ticaret Kanunu’ndan tüm iş kollarında kazandırdığı hız, esneklik ve rekabet avantajı ile şirketleri öne geçiren mobil çözümlere kadar farklı konuların ele alındığı zirvede, yöneticiliğini Hürriyet Gazetesi köşe yazarı Vahap Munyar’ın yaptığı “Geleceği Konuşuyoruz” temalı bir panel ve 4 farklı oturum gerçekleşti.

Bölgeye sinerji kazandıracak bir bilgi paylaşım ortamı yaratıldı
Şirketlerin iş dünyasında hızlı kararlar alabilmesinin yenilikçi teknolojiler ile gerçekleşeceğine inanan SAP, bu zirvede Gaziantep’teki firmaların yöneticilerini teknoloji ve iş dünyasının önemli isimleriyle bir araya getirdi. Yerel SAP müşterilerinin kendi başarı hikayelerini anlattığı zirvede ABH, Bizcon, MBIS ve Medyasoft gibi SAP çözüm ortakları da katılımcılarla bilgi alışverişinde bulundu. Yeni Türk Ticaret Kanunu’na yönelik olarak düzenlenen özel bir oturumla ise, şirketlerin Yeni TTK’ye uyum sağlamak için yapması gerekenler ve SAP çözümlerinin bu çerçevede sunduğu değerler katılımcılara aktarıldı. Bunun yanı sıra günümüzün rekabetçi iş dünyasında mobilite ve iş zekası gibi konuların şirketlere sunduğu avantajlar da zirvede işlenen diğer başlıklar arasında yer aldı.
Gaziantep Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Adnan Ünverdi ile birlikte zirvenin açılışını yapan SAP Türkiye Satış Direktörü Haluk Tekin şunları söyledi: “Türkiye’yi Geleceğe Taşıyacak Şirketler Zirvesi’nin ilkini, Anadolu Kaplanlarının başkenti Gaziantep’te gerçekleştirdiğimiz için çok heyecanlıyız. Günümüzde pek çok şirketin bir saat içinde bir ulusal kütüphanenin yüzlerce katı büyüklüğünde veri ürettiği ve 2013’te dünya çapındaki çalışanların %35’inin işlerini mobil cihazlarla yapacağı gerçeğinden hareketle, Anadolu’nun büyük sanayi şehirlerinde bir teknoloji hareketi başlatmak istedik. Bugün dünya devleri arasındaki pek çok şirket zamanında bu hedefi görmüş ve Gaziantepli şirketler gibi geleceğine, yani teknolojiye yatırım yapmıştı. Amacımız Anadolu’nun önde gelen kurumlarını her türlü değişime ve yeniliğe hazırlamak. Kurumlar için teknolojinin güç demek olduğu bir zamanda, bu zirvenin büyük önem taşıdığına inanıyorum.”

Anadolu Kaplanları dünya devlerinin teknoloji sırlarını öğrenecek
İş ve teknoloji dünyasının önde gelen isimlerinin ve Türkiye’nin farklı bölgelerindeki şirketlerin üst düzey yöneticilerinin katılımıyla gerçekleştirilecek olan “Türkiye’yi Geleceğe Taşıyacak Şirketler Zirvesi” etkinlikleri yıl boyunca farklı şehirlerde devam edecek. Gaziantep’in ardından Bursa ve sonrasında diğer illerde düzenlenecek etkinlikler ile toplantılara konuşmacı olarak katılacak uzmanların şirketlere teknolojiden daha fazla değer elde etmeleri için yön göstermesi ve bir tartışma platformu oluşturularak bilgi paylaşım ortamı yaratılması hedefleniyor.
Zirve, dünyanın dev şirketlerinden yerel KOBİ şirketlerine iş dünyasının peşinden koştuğu yeni teknolojiler, rekabette öne geçirecek stratejiler, yeni kanun ve uygulamalara uyumluluk gibi konularda Anadolu Kaplanlarına önemli bir bilgi ortamı yaratacak.