Cenk YAPICI
Twitter: @cenkyapici

Muhaberat

Yeni TV düzeni

Türkiye'de ilk olarak 1953 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından bölgesel olarak ve haftada birkaç saat deneme yayınları başlatılmış. Zaman içinde gelişen televizyon altyapısı TRT'nin İstanbul stüdyoları ve vericisi kurulana kadar TRT'ye de hizmet vermiş. TRT Kanunu ile ülkemizde radyo ve TV yayın tekelinin TRT Kurumuna verilmesi üzerine haftada bir yapılan İTÜ TV yayınlarına son verilmiş.
TRT'nin ünlü Arı Stüdyoları ismini TRT'nin İTÜ TV ile olan bu geçmişinden almıştır. 1968 yılında TRT siyah beyaz olarak deneme yayına başlamış. Uzun yıllar tek kanalken yayın yapan TRT, kısa bir süre sonra yanına TRT2’yi TRT 3’ü alarak yoluna devam etmiş.
Türkiye’de renkli televizyona geçiş 1985'lerde kısmen gerçekleşti; 1990'lı yılların başında özel televizyon kanalları yayına başladı. Ondan sonraki hikâyeyi de hemen hepimiz yaşayarak gördük; Kablo TV, ‘decoder’ler, ilk şifreli kanal, ilk şifreli film ve spor karşılaşmaları, ilk sayısal uydu yayınları, ilk sayısal platformlar… Hele hele sayısal platformlar öylesine gelişti ki; sadece uydu üzerinden HD yayınları TV’mize ulaştırmakla kalmıyor, bulut üzerinden sinema/dizi/konser içeriklerini de izlettirebiliyor. Ancak uydu platformları ve alıcıları ne kadar gelişirse gelişsin, ekranda tam ve gerçek etkileşimi sağlayamıyor.
Düşünün… Eve geldiniz, yemeğinizi yediniz, akşam kahvenizi aldınız ve ekranın başına geçtiniz; zevkinize göre izleyecek herhangi bir şey bulamadınız veya izlemeyi düşündüğünüz filmin ilk 40 dakikasını da kaçırmışsınız. Eğer evinizde bir IPTV alıcısı (set-top-box) olursa ne izleyeceğinize karar vermek sizin elinizde demektir. Sinema, dizi, müzik, kısacası içerik kütüphanesinden dilediğinizi seçip, izleme olanağınız mevcut; hatta “Seç İzle” ve “Tekrar İzle” gibi servislerle isteğe bağlı içerikleri izlenebiliyor ve ayrıca “Durdur İzle”, “Geri Al İzle” gibi gelişmiş yayın özellikleri bir arada bulabiliyorsunuz.
Mesela IPTV üzerinden “Etkileşimli Kanal Uygulaması” sayesinde, izleyiciler artık televizyon programlarında aktif bir katılımcı olarak yer alabiliyor. Uygulama sayesinde televizyon kanalları; programlar, filmler veya diziler üzerinden izleyicilerin görüşlerini alabiliyor. Üstelik bu işlem; kısa mesaj atmadan, bilgisayar başına geçmeden, ‘tweet’ atmadan sadece televizyon kumandasını kullanarak gerçekleşiyor. Kanallar bu uygulama sayesinde, televizyon üzerinden izleyicilerine istedikleri konu ile ilgili anket düzenleyebiliyor.
Sosyal Tivi uygulaması, televizyon izlerken aynı anda televizyon üzerinden sosyalleşme imkanı sağlıyor. Sosyal Tivi sayesinde; sadece kumandanızın tuşlarına dokunarak televizyon üzerinden, izlediğiniz diziler, oyuncular, filmler ve senaryolar hakkında yorum yapıp arkadaşlarınıza mesaj atabiliyorsunuz. Ayrıca arkadaş listesi oluşturabilir, program önerebilir, içerik beğenebilir ve hatta arkadaş listeleriniz üzerinden kimin ne izlediğini takip edebilirsiniz. Twitter’a bağlanarak sosyal mecralarda paylaşım yapabilir, Flickr’da fotoğraf albümlerini gezebilir ve fotoğraf yükleyebilirsiniz. Uygulama ile arkadaşlarınıza yemek tarifi önermeniz bile mümkün; televizyon böylece sadece iletişim aygıtı olmaktan çıkıyor ve karşılıklı haberleşme aracına dönüşüyor. Eklenen yeni özelliklerle birlikte bulut bilişim hizmeti üzerinde depolanan tüm fotoğraflar, artık fotoğrafların çekildiği tarihe göre görüntülenebiliyor.
IPTV yukarıda anlattıklarımın çok daha fazlasını da yapmaya aday; altyapı ve yazılım/donanım teknolojisi geliştikçe üzerine koymaya ve kullanıcı memnuniyeti yaratmaya devam ediyor. 3-4 yıl öncesine kadar hayal olan IPTV altyapısı TTNET ile 81 ilde hizmet vermeye başladı.
Bugün Türkiye’de 100 bin evde izleyiciler etkileşimin, yüksek çözünürlüğün, binlerce içeriğin, sosyalleşmenin tadını Tivibu Ev ile çıkarıyor.